
A WordPress az egyik legnépszerűbb tartalomkezelő rendszer a világon, mert egyszerű, rugalmas, és szinte bármilyen weboldal felépíthető vele: blog, céges honlap vagy webáruház. Ha új tárhelyre költözöl vagy most indítasz el egy weboldalt, fontos tudni, hogyan telepítheted a WordPress-t gyorsan és biztonságosan. Két lehetőség közül választhatsz: automatikus és manuális telepítés.
Az automatikus telepítés a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás, főleg akkor, ha nem rendelkezel technikai ismeretekkel. A legtöbb tárhelyszolgáltató kínál néhány kattintásos WordPress telepítést az adminfelületén keresztül. A cPanel felületre belépve, alkalmazástelepítő segítségével néhány perc alatt elindítható a telepítés. Itt kiválasztható a domain, megadható az oldal neve, a felhasználónév és jelszó, majd egyetlen kattintással elindítható a folyamat. A rendszer automatikusan létrehozza az adatbázist, beállítja az alapértelmezett fájlokat és perceken belül használatra kész WordPress-oldalt biztosít.
A manuális telepítés több lépést igényel, de teljes kontrollt ad a telepítési folyamat felett, és hasznos lehet, ha valamilyen egyedi beállítást szeretnél alkalmazni. Először is le kell töltened a WordPress legfrissebb verzióját, bár vannak tárhelyszolgáltatók, ahol ezt is megoldják helyetted. Ezt követően FTP-klienssel fel kell másolnod a csomag tartalmát a tárhely megfelelő könyvtárába (általában a „public_html” nevű mappa). Ezután létre kell hoznod egy új MySQL adatbázist és egy hozzá tartozó felhasználót a tárhelyed vezérlőpultján keresztül.
Miután az adatbázis készen áll, böngészőből meg kell nyitni a weboldal címét. A WordPress automatikusan elindítja a telepítési varázslót, amiben meg kell adni az adatbázis nevét, a felhasználónevet, jelszót és az adatbázis kiszolgálót (általában „localhost”). A rendszer ezután elvégzi a szükséges beállításokat, és már meg is kezdheted a weboldalad építését.
Mindkét módszer biztonságos és jól működik, de ha gyorsan szeretnél eredményt, az automatikus telepítés a legpraktikusabb választás. A manuális telepítés inkább haladók számára ajánlott, vagy akkor, ha egyedi konfigurációra van szükséged. Akár új weboldal indításáról vagy meglévő oldal átköltöztetéséről van szó, a WordPress telepítése ma már egyszerűbb, mint valaha.