A nyílászárók egyik különösen meghatározó eleme a párkány, így nincsen ez másként a műanyag ablak esetében sem. Az esetek nagy részében a vásárlók nem tulajdonítanak túl nagy jelentőséget a műanyag ablakok párkányának, azonban érdemes gondosan megválasztani azt, mivel ezek a nyílászárók ideális esetben hosszú időn át szolgálnak majd bennünket.
A műanyag ablakok párkányát tekintve elmondhatjuk, hogy többféle párkány is létezik, amelyeket alapvetően külső és belső kategóriákba sorolhatunk. Noha ezek a szerkezeti elemek nagyon is hasonlítanak egymásra megjelenésük szerint, mégis roppant fontos megkülönböztetni őket, mert ne mindegy, hogy a műanyag ablak külső vagy belső felére helyezzük őket.
Alapvetően a belső párkánynak – vagyis a könyöklőnek – esztétikai funkciója van, míg a külső párkánynak más feladatot kell ellátnia, rendkívül strapabíróbbnak kell lennie. Ennek ugyanis ellene kell állnia a hőmérsékleti ingadozásnak, a tartós nyári napsütésnek úgy, mint a téli fagyos időjárásnak. A másik, és egyben fő funkciója pedig az, hogy megfelelő esési szögben felszerelve, képes legyen a műanyag ablakról lefolyó víz elvezetésére a falon túl, és ne a falat áztassa az eső.
A műanyag ablak belső párkányának már jóval enyhébb a feladata, mivel csupán páralecsapódástól kell megóvnia a belső falakat, ami belső páratartalom miatt keletkezik. Néha még az emberek szoktak elhelyezni bizonyos esetekben cserepes virágokat is a könyöklőn, az jellemzően ritkábban történik meg, hogy az öntözés félresikerül, és emiatt válik hasznossá a belső könyöklő szó szoros értelmében vett párkány szerepe, amely elvezeti a vizet.
Ezek a párkányok rendeltetésüknek megfelelően különböző anyagokból készülnek, és nem tanácsos a kettőt összetéveszteni. Míg a külső párkány hasznosnak bizonyulhat beltéren is, a beltéri könyöklő kudarcot vallhat a természet viszontagságaival folytatott küzdelem során.