A rakodógép egy igen népszerű önjáró munkagép típus, amely mérete és funkciója miatt szinte nélkülözhetetlen a legtöbb nagyméretű építkezés során. Emellett minden olyan munkaterületen is használatos, ahol rakományok mozgatása, szállítása a feladat – legyen az logisztika vagy forgalomirányítás.
A rakodógépek leglátványosabb jellemzője a kicsi méret, és ebből fakadóan a gyors és szerteágazó irányíthatóság. Ezáltal olyan specifikus munkálatokat tudnak elvégezni, amelyre a nagyobb munkagépek a méretük miatt, más egyéb eszközök pedig az alacsony szintű emelőképességük miatt nem lennének képesek.
A rakodógép nagyon hasznos eszköz építkezési területeken, mélygarázsokban, illetve csarnokokban, továbbá különösen azokon a helyeken, amelyek szűkösek, alacsony belmagasságúak, porosak. Egyszerűbb, targoncával is elvégezhető munkálatoknál is remek alternatíva lehet, amennyiben lazább szerkezetű, nehézkesebb a terep, vagy például, amikor csak egy oldalról lehet lepakolni egy kamiont a zsúfoltság miatt.
A rakodógép többnyire elektromos szerkezetű, ezáltal csendes, kevésbé terheli a környezetet és a sok esetben nehezen szellőző szűk helyeken sem fokozza a problémákat és veszélyeket.
A rakodógépek általában rendelkeznek valamilyen emelőszerkezettel (például villa, teleszkópos gém, emelőkosár; utóbbiak daruzási funkciókat is képesek ellátni, akár 8 méter magasságban is). A gyakran négykerék meghajtással bíró munkagépek egyszerre alkalmazkodnak az olykor döcögő, sáros terephez, ugyanakkor a sima felületen sem okoznak felületi vagy esztétikai kárt a kifinomult kerékszerkezet miatt.